Rezerwacja telefoniczna
62 764 55 99

Civitavecchia (Włochy)

Rzym / Włochy

Civitavecchia to miasto portowe, oddalone od Rzymu o ok. 70 km. Najłatwiej dostać się tam samolotem, podróż z Polski trwa ok. 2 godziny. Najbliższy port lotniczy to Ciampino, w odległości ok. 17 km od centrum miasta. Drugie lotnisko to Fiumicino, ok. 30 km od centrum Rzymu. Istnieje możliwość zwiedzania indywidualnego Rzymu lub wykupienia wycieczki fakultatywnej od armatora. Należy jednak pamiętać, że wycieczki fakultatywne nie są dostępne w języku polskim! Z Civitavecchia do Rzymu dojechać można pociągiem. Czas podróży to ok. 40 min - 1 godz. 20 min., a bilet kosztuje ok. €9/os. i obowiązuje w dwie strony. Jest on również ważny na komunikację miejską w Rzymie.

Jak poruszać się po mieście?
W Rzymie istnieje bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska, na którą składają się 2 linie metra, tramwaje, trolejbusy i autobusy. Prawie wszystkie formy komunikacji są zintegrowane jednym systemem biletowym, w związku z czym istnieje możliwość podróży różnymi środkami transportu kupując tylko jeden bilet. Rzym jest praktycznie jedną strefą komunikacyjną, nie trzeba się więc martwić o zmiany cen biletów. Do portu w Civitavecchia dostać się można pociągiem ze stacji Termini.


Atrakcje w porcie:

 1. Watykan - najmniejsze niezawisłe państwo świata. Słynna ulica Pojednania upamiętniająca Traktat Laterański prowadzi do Placu Św. Piotra otoczonego kolumnadą Berniniego. Na środku placu znajduje się egipski obelisk. Dwa najsłynniejsze obiekty do zwiedzania to Bazylika św. Piotra i Muzea Watykańskie z obrazami i rzeźbami gromadzonymi przez papieży na przestrzeni kilkuset lat. Żelaznym punktem programu jest Kaplica Sykstyńska z zapierającymi dech w piersiach freskami Michała Anioła. Bazylika św. Piotra to najsłynniejszy kościół na świecie, cel wielu pielgrzymek i jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Rzymie. Będąc w Bazylice warto zwiedzić również Groty Watykańskie. Wejście na szczyt kopuły dostarczy niesamowitych widoków na miasto.
  Informacje praktyczne:
  Do Watykanu można dojechać pociągiem bezpośrednio z Civitavecchia na stację Roma S. Pietro. Bilet wstępu do Muzeów Watykańskich kosztuje ok. €15/os. Bilet ulgowy w cenie €8 przysługuje osobom do 18 roku życia, studentom, grupom uniwersyteckim, szkolnym, pielgrzymkowym i duchownym katolickim. Wstęp wolny przysługuje dzieciom do 6 roku życia, inwalidom. Aby zobaczyć Kaplicę Sykstyńską konieczne jest posiadanie biletu wstępu do Muzeów Watykańskich. Najlepiej udać się tam w pierwszej kolejności ze względu na tłok i spore kolejki. Muzea Watykańskie czynne są od poniedziałku do soboty w godz. 9:00 - 18:00 (kasy czynne do 16:00) oraz w ostatnią niedzielę miesiąca w godz. 9:00 - 14:00 (wtedy wstęp jest bezpłatny). Wstęp do Bazyliki św. Piotra jest bezpłatny i możliwy codziennie w godz. 7:00 - 18:30. Kolejki są długie, więc najlepiej udać się tam jak najwcześniej. Wejście na szczyt kopuły kosztuje €7 (jeśli korzysta się z windy) lub €5 (jeśli idzie się na szczyt schodami). Zwiedzających Bazylikę św. Piotra obowiązują reguły dotyczące stroju. Kobiety nie mogą wchodzić do wnętrza w krótkich spodenkach, spódniczkach mini i bluzkach odsłaniających ramiona. Mężczyźni powinni ubrać długie spodnie.
 2. Piazza di Spagna (Plac Hiszpański) - plac w centrum najelegantszej dzielnicy handlowej w mieście. Miejsce, w którym życie nie zamiera nawet na chwilę. Słynne Hiszpańskie Schody przyciągają tłumy turystów. Schody najpiękniej wyglądają w kwietniu i w maju, gdy usłane są kwiatami. Przed schodami stoi fontanna La Barcaccia. Ze szczytu schodów rozciąga się wspaniały widok na Piazza di Spagna i okolice.
  Informacje praktyczne:
  Aby dostać się do Placu Hiszpańskiego najlepiej skorzystać z metra linii A (linia pomarańczowa, przystanek Spagna). Można dojechać tutaj ze stacji Termini, na którą dojeżdża pociąg z Civitavecchia oraz z Watykanu. Bilet na jeden przejazd kosztuje ok. €1,50/os. Na placu Hiszpańskim panuje spory tłok i należy uważać na kieszonkowców!
 3. Fontanna di Trevi- jedna z najpiękniejszych włoskich fontann. Ta ogromna, barokowa fontanna stoi na placyku, do którego dochodzą trzy niewielkie uliczki. Tradycja wrzucania monet w jej wody gwarantuje rychły powrót do Rzymu. Światową sławę fontanna zyskała dzięki słynnej scenie nocnej kąpieli w jej wodach z filmu La Dolce Vita Federica Felliniego.
  Informacje praktyczne: Warto zobaczyć fontannę wieczorem, kiedy jest znacznie mniejszy tłok, a oświetlenie dodaje posągom uroku. Niedziela, to najbardziej zatłoczony dzień w tych okolicach. Zarówno z okolic Placu Hiszpańskiego, jak i Kapitolu najlepiej dojść do Fontanny di Trevi pieszo. Spacer uliczkami miasta zapewni dużo pozytywnych wrażeń.
 4. Panteon - jest to jeden z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków w Europie. Jego kształty nie uległy zmianie od blisko 2000 lat. Wzniesiony został ku czci najważniejszych rzymskich bogów, a w VII wieku stał się kościołem chrześcijańskim. Budynek robi niesamowite wrażenie zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Na środku kopuły znajduje się dziewięciometrowy otwór, który oświetla wnętrze naturalnym światłem.
  Informacje praktyczne:
  Wstęp do Panteonu jest bezpłatny. Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty 8:30 - 19:30, w niedziele 9:00 - 18:00, święta 9:00 - 13:00. Czasami bywa zamknięty w niedzielne popołudnia. Msze odbywają się w soboty o 17:00 i w niedziele o 10:30 i 16:30. Wejście do wnętrza w czasie deszczu to niezapomniany widok - woda wpadająca do środka i odprowadzana przez specjalne rowki w marmurowej posadzce to coś, co warto zobaczyć.
 5. Kolumna Trajana - wzniesiona w 113 r. n. e. upamiętnia dwie kampanie wojskowe, w których Rzymianie pokonali Daków. Płaskorzeźby na kolumnie układają się w 200 metrową wstęgę z 155 scenkami i 2500 postaciami. W środku znajdują się spiralne schody prowadzące na taras na szczycie.
 6. Kapitol Kapitol, czyli Wzgórze Kapitolińskie jest najmniejszym i jednocześnie najważniejszym z wzgórz rzymskich. Ogromny, biały pomnik Wiktora Emanuela II góruje nad Piazza Venezia. Z Piazza Venezia podejść można na Piazza del Campidoglio, który zaprojektowany został przez Michała Anioła i zamknięty z trzech stron: ratuszem i dwoma budynkami Muzeów Kapitolińskich. Centralny punkt to słynny posąg Marka Aureliusza.
  Informacje praktyczne:
  Z Piazza del Campidoglio warto przejść na taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na Forum Romanum.
 7. Forum Romanum - miejsce, które przez ponad tysiąc lat było centrum cesarstwa rzymskiego. W przeciągu trzech tysięcy lat było ono niszczone, plądrowane, rekonstruowane itp. przez co tylko niektóre elementy zachowały swoje pierwotne położenie. Palatyn to wzgórze królujące nad Forum Romanum, usiane ruinami pałaców ale również pełne ślicznych ogrodów, alejek, fontann.
  Informacje praktyczne:
  Bilet wstępu kosztuje ok. €12 i obejmuje wstęp na Forum Romanum, Palatyn i do Koloseum. Obowiązuje on przez 2 dni ale obejmuje tylko jeden wstęp do każdego z obiektów. Godziny otwarcia: od 9:00 do wieczora (godzina przed zachodem słońca). Najlepiej unikać wchodzenia dna Forum Romanum w bardzo upalne i słoneczne dni - nie ma tam zbyt wiele cienia.
 8. Koloseum - najbardziej znany symbol Rzymu i jedna z najwspanialszych budowli antycznych, które dotrwały współczesności. Było areną walk gladiatorów, obecnie pomnik starożytności. Jego budowa rozpoczęła się w 70 lub 72 roku na polecenie cesarza Wespazjana. Ma ono formę elipsy o długości 188 metrów i szerokości 156 metrów. W jego wnętrzu pozostało niewiele z ozdobnych elementów siedzeń i podłogi.
  Informacje praktyczne:
  Pod Koloseum dotrzeć można linią metra B (niebieską) ze stacji Termini, do której dojeżdża pociąg z Civitavecchia. Nazwa przystanku, na którym należy wysiąść to Colosseo. Bilet wstępu kosztuje ok. €12 i obejmuje również wstęp na Forum Romanum i Palatyn. Zwiedzanie możliwe jest codziennie od 9:00 rano. Jeśli planuje się zwiedzanie wnętrza to najlepiej udać się tutaj jak najwcześniej, gdyż kolejki są bardzo długie.
 9. Plażowanie - osoby, które wolą spędzić czas na plaży niż na zwiedzaniu Rzymu mogą pozostać w porcie Civitavecchia, gdzie znajduje się publiczna plaża, która znajduje się naprzeciwko stacji kolejowej. Plaża jest piaszczysta, a woda w morzu jasna i czysta.

Samolot

Port lotniczy: Rzym Fiumicino im Leonardo da Vinci (FCO)


Linie Lotnicze: Air France

Warszawa - Paryż 06:30 - 08:55
Paryż - Rzym Fiumicino 09:45 - 11:50

Rzym Fiumicino - Paryż 15:20 - 17:35
Paryż - Warszawa 19:20 - 20:35

Cena: ok. 1200zł/os.

Linie Lotnicze: Lufthansa

Warszawa - Frankfurt 06:55 - 08:45
Frankfurt - Rzym Fiumicino 10:30 - 12:15

Rzym Fiumicino - Frankfurt 15:20 - 16:55
Frankfurt - Warszawa 19:05 - 20:35

Cena: ok. 1200zł/os.

Loty dostępne również z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Krakowa i Katowic.

Jak dostać się z lotniska Fiumicino w Rzymie do portu w Civitavecchia?

 1. POCIĄG
  połączenie Fiumicino Aeroport Roma Termini (zwykłymi liniami lub liniami Leonard Express, które są szybsze, jednak wiele droższe), następnie skorzystać z połączenia Roma Termini - Civitavecchia (rozkład jazdy: www.traintorome.maxonthenet.altevista,org).
  Czas podróży: ok. 1,5 - 2 godziny.
  Cena: €11 - €30/os.
  Ze stacji kolejowej do portu dotrzeć można pieszo, skąd autobus transferowy zawozi bezpośrednio pod odpowiedni terminal. Można również pojechać autobusem, ARGO, który odjeżdża co 20 minut sprzed stacji kolejowej (czas podróży: 10 minut; cena: 0,80 EUR/os. + 0,80 EUR za większy bagaż).
  WAŻNE taksówki nie kursują między portem a stacją kolejową.
 2. TRANSFER PRYWATNY
  Istnieje możliwość zarezerwowania prywatnego transferu z lotniska do portu w Civitavecchia. Rezerwacja dokonywana jest internetowo, telefonicznie lub mailowo. Cena transferu zależy od wielkości wynajmowanego samochodu zaczyna się od 115 EUR. Więcej informacji oraz rezerwacja na stronie internetowej: www.romeairport.net/transfer
 3. SHUTTLE BUS
  Kolejna możliwość to popularne shuttle busy z lotniska do portu. Ich cena zależy od ilości osób zainteresowanych transferem. Jedna, dwie osoby to koszt 90 EUR, każda dodatkowa osobą to kolejne 15 EUR. Więcej informacji oraz rezerwacja na stronie internetowej: www.airportshuffle.it
 4. TAKSÓWKA
  We Włoszech istnieje wiele firm przewozowych. Przejazd taksówką z lotniska FCO do portu w Civitavecchia jest to koszt ok. 120 EUR, jednak cena zależna jest od wielkości oraz ilości bagaży oraz ilości osób, korzystających z przejazdu. Najlepiej jest zamówić taksówkę jeszcze przed przylotem. Dokładną cenę podaje strona internetowa: www.taxifromromeairport.com

Samochód

Odległość Warszawa Civitavecchia: 1731 km w tym 1292 km na autostradzie
Czas: 19h54 w tym 13h01 na autostradzie
Dodatkowe opłaty (winiety, autostrady): ok. 60 EUR

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Włoskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Wyposażenie pojazdu:
■ pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach (na tylnych o ile są zamontowane)
■ trójkąt ostrzegawczy
■ min. głębokość rzeźby bieżnika opon – 1,6 mm
■ zewnętrzne lusterko wsteczne z prawej strony pojazdu oraz wewnętrzne lusterko wsteczne
■ kask ochronny dla motorowerzysty i motocyklisty
■ lusterka wsteczne dla motorowerzysty i motocyklisty, motocyklista, który może rozwinąć prędkość powyżej 100 km/h winien posiadać 2 lusterka wsteczne
■ zaleca się posiadanie apteczki i gaśnicy.

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Rzymie
Via P.P. Rubens, 20 00197 Rzym
Tel. +39 06 36204200
e-mail: ambaroma@msz.gov.pl

Ważne telefony we Włoszech:
● Pomoc drogowa świadczona przez automobilklub włoski ACI (24h) – 803 116
● Policja – 113
● Pogotowie ratunkowe – 118
● Straż pożarna – 115
● Zunifikowany numer alarmowy 112

Trasa z Warszawy do Civitavecchia
Trasa z Warszawy do Civitavecchia

Istnieje możliwość rezerwacji miejsca na parkingu w pobliżu portu w Civitavecchia na stronie www.myparking.eu. Do wyboru są miejsca na zewnątrz oraz w garażu.

Parking Park ISONZO0


 1. Parking Park ISONZO0 - ok. 500 m. od portu
  - Cena za miejsca podziemne: ok. 85 EUR/cały pobyt
  - Cena za miejsca na zewnątrz: ok. 70 EUR/cały pobyt
  - konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc (przez Internet)

  UWAGA: parking jest mały i często brakuje miejsc. W zależności od godziny przyjazdu parking oferuje płatne/bezpłatne shuttle busy. 2. Parking Port Mobility S.p.A
  tel. +39 0766366566
  e-mail: portoperations@portmobility.it
  Rezerwacja przez stronę internetową MSC
Ilość dni Cena
Samochód osobowy 4 €30
Samochód osobowy 8 €85
Samochód osobowy 11-12 €110

Autokar

Przewoźnicy: Rudnik Tumay, Almabus, Sindbad, Agat, BisPol, Miś, Trans Europa, Superpol, Agat

Ceny oscylują w granicach 250-500zł w jedną stronę.
Przewoźnicy oferują przejazdy do Rzymu na stację Tiburtina (ok. 5 km od portu).
Czas podróży: ok. 26 godz.

Ze stacji Tiburtina odjeżdża metro jadące na stację Termini (czas podróży: ok. 15-20 min., a cena: ok. €1/os.). Ze stacji Termini dostępne są bezpośrednie pociągi do Civitavecchia (czas podróży: ok. 40 min. - 1 godz. 20 min., cena: €9/os.). Ze stacji kolejowej do portu dotrzeć można pieszo, skąd autobus transferowy zawozi bezpośrednio pod odpowiedni terminal.
Rzym Śródziemnomorska Bryza Termin: 25 marzec 2018 - 1 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Meraviglia ceny od 669.00 /os. Włochy, Malta, Hiszpania, Francja Barcelona Klejnoty Morza Śródziemnego - Barcelona Termin: 26 marzec 2018 - 2 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Diadema ceny od 639.00 /os. Pronto price Hiszpania, Włochy, Francja Valletta / Malta Śródziemnomorska Bryza z Civitavecchia Termin: 26 marzec 2018 - 2 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Meraviglia ceny od 569.00 /os. Włochy, Malta, Hiszpania, Francja Malaga / Hiszpania Morze Śródziemne i Teneryfa Termin: 27 marzec 2018 - 8 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 12 MSC Cruises MSC Orchestra ceny od 689.00 /os. Włochy, Francja, Hiszpania, Maroko, Portugalia Marsylia / Francja Rzym i Marsylia - Mini Rejs Termin: 28 marzec 2018 - 31 marzec 2018 Ilość noclegów: 3 MSC Cruises MSC Divina ceny od 149.00 /os. Włochy, Francja Rzym / Włochy Z Florydy do Rzymu Termin: 28 marzec 2018 - 11 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 14 Holland America Line ms Koningsdam ceny od 999.00 /os. Super okazja Stany Zjednoczone, Portugalia, Hiszpania, Włochy Barcelona / Hiszpania Klejnoty Morza Śródziemnego - Civitavecchia Termin: 29 marzec 2018 - 5 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Diadema ceny od 639.00 /os. Pronto price Włochy, Francja, Hiszpania Malaga / Hiszpania Morze Śródziemne i Teneryfa Termin: 29 marzec 2018 - 10 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 12 MSC Cruises MSC Orchestra ceny od 1 289.00 /os. Hiszpania, Maroko, Portugalia, Włochy, Francja Genua / Włochy Śródziemnomorska Bryza z Barcelony Termin: 30 marzec 2018 - 6 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Meraviglia ceny od 799.00 /os. Hiszpania, Francja, Włochy, Malta Barcelona / Hiszpania Śródziemnomorskie Krajobrazy Termin: 30 marzec 2018 - 8 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 9 Costa Cruises Costa Victoria ceny od 469.00 /os. Włochy, Hiszpania, Francja Palma de Mallorca / Majorka Włochy i Majorka Termin: 31 marzec 2018 - 7 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Divina ceny od 499.00 /os. Włochy, Hiszpania, Francja Rzym / Włochy Klejnoty Morza Śródziemnego - Savona Termin: 31 marzec 2018 - 7 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Diadema ceny od 639.00 /os. Pronto price Włochy, Francja, Hiszpania Rzym Śródziemnomorska Bryza Termin: 1 kwiecień 2018 - 8 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Meraviglia ceny od 569.00 /os. Włochy, Malta, Hiszpania, Francja Valletta / Malta Śródziemnomorska Bryza z Civitavecchia Termin: 2 kwiecień 2018 - 9 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Meraviglia ceny od 769.00 /os. Włochy, Malta, Hiszpania, Francja Rzym Śródziemnomorskie Cuda Termin: 2 kwiecień 2018 - 15 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 13 Carnival Cruise Lines Carnival Horizon ceny od $1 429.00 /os. Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Grecja, Malta Rzym Perły Morza Śródziemnego z Barcelony Termin: 2 kwiecień 2018 - 9 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Diadema ceny od 449.00 /os. Pronto price Hiszpania, Włochy, Francja Malaga / Hiszpania Śródziemnomorska Bryza z Barcelony Termin: 4 kwiecień 2018 - 15 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 11 Norwegian Cruise Line Norwegian Spirit ceny od 1 599.00 /os. Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy, Malta Barcelona / Hiszpania Perły Morza Śródziemnego z Civitavecchia Termin: 6 kwiecień 2018 - 13 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Diadema ceny od 449.00 /os. Last minute Włochy, Francja, Hiszpania Palma de Mallorca / Majorka Włochy i Majorka Termin: 7 kwiecień 2018 - 14 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Divina ceny od 399.00 /os. Włochy, Hiszpania, Francja Palma de Mallorca / Majorka Zachodnie Morze Śródziemne Termin: 7 kwiecień 2018 - 14 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 Royal Caribbean Cruise Line Symphony of the Seas ceny od 862.00 /os. Super okazja Hiszpania, Francja, Włochy Palermo (Sycylia) / Włochy Perły Morza Śródziemnego z Savony Termin: 7 kwiecień 2018 - 14 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Diadema ceny od 309.00 /os. Pronto price Włochy, Francja, Hiszpania Palma de Mallorca / Majorka Włochy i Majorka Termin: 8 kwiecień 2018 - 15 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Victoria ceny od 399.00 /os. Włochy, Hiszpania, Francja Valletta / Malta Śródziemnomorskie Pejzaże Termin: 8 kwiecień 2018 - 18 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 10 MSC Cruises MSC Orchestra ceny od 599.00 /os. Włochy, Francja, Hiszpania, Malta Rzym Śródziemnomorska Bryza Termin: 8 kwiecień 2018 - 15 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Meraviglia ceny od 469.00 /os. Włochy, Malta, Hiszpania, Francja Rzym Perły Morza Śródziemnego z Barcelony Termin: 9 kwiecień 2018 - 16 kwiecień 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Diadema ceny od 309.00 /os. Pronto price Hiszpania, Włochy, Francja